Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Stacja Kontroli Pojazdów nr 3 w Sosnowcu

Stacja Kontroli Pojazdów nr 3 w Sosnowcu

DW-AUTO

DW-AUTO

Poleć nas innym
Jakie ubezpieczenie auta warto mieć w Polsce, a jakie na zagranicznym urlopie?
(2019-01-02)

Wybierasz się na wymarzone wakacje? Spakowałeś wszystkie potrzebne rzeczy i zadbałeś o to, aby ktoś z Twoich bliskich doglądał domu pod Twoją nieobecność? Ale czy zadbałeś również o własne bezpieczeństwo? Przed wyjazdem na wakacje, czy to w Polsce, czy też za granicą, warto zastanowić się, jakie ubezpieczenia będą Ci potrzebne. Zwłaszcza, jeśli jedziesz swoim samochodem.

Ubezpieczenie auta w Polsce

Jako kierowca poruszający się po polskich drogach, nie obejdziesz się bez ubezpieczenia OC. Obowiązek posiadania tej polisy narzuca na Ciebie prawo, co chroni zarówno sprawcę wypadku przed finansowymi konsekwencjami, jak i poszkodowanych, którzy z OC drugiej strony kolizji otrzymają rekompensatę. W wyborze OC ważna jest cena poszczególnych polis, a te z łatwością porównasz poprzez porównywarkę ubezpieczeń.

W polskich miastach wciąż można znaleźć takie dzielnice, w których strach zostawiać samochód. Zwłaszcza na noc. Zresztą nie trzeba specjalnie szukać, bo zniszczenia czy kradzieże pojazdów mogą zdarzyć się właściwie wszędzie. Auta znikają nawet spod bloków, w których mieszkają ich właściciele. Finansowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia Twojego auta zapewni Ci autocasco. Oczywiście w odpowiednim wariancie.

Jeśli stracisz pojazd w wyniku kradzieży, akty wandalizmu czy nawet w wypadku, TU wypłaci Ci odszkodowanie z AC. Za otrzymaną rekompensatę będziesz mógł naprawić zepsute auto lub przeznaczyć pieniądze na zakup nowego.

Ubezpieczenie auta za granicą

Będąc poza granicami swojego kraju masz ograniczone możliwości w kwestii organizacji pomocy i korzystania z wielu usług, np. medycznych. Aby w ogóle móc poruszać się po drodze samochodem, musisz posiadać dokument, który potwierdzi, że wykupiłeś OC na swój samochód.

Takim dokumentem jest Zielona Karta, którą wystawi Ci ubezpieczyciel, zanim wyjedziesz za granicę. W niektórych TU Kartę otrzymasz w ramach Twojego OC. W innych będziesz musiał zapłacić dodatkową składkę. To, w jakich ubezpieczalniach dostaniesz ją bezpłatnie, podpowie Ci m.in. ranking-oc-ac.pl

Wyjeżdżając za granicę nie zapominaj także o AC. Jeśli nie posiadasz całorocznego autocasco, które będzie obowiązywało również na terenie innych państw, przemyśl zakupienie go teraz. Nie musisz decydować się na całoroczną polisę. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają bowiem zawarcie krótkoterminowego AC na 7, 15 lub 30 dni, czyli akurat na czas Twoich wakacji.

Chociaż statystyki dotyczące liczby kradzieży pojazdów w Polsce mogą przerazić, to nie jesteśmy wcale wiodącym krajem w tym niechlubnym rankingu. Zdecydowanie więcej tego typu incydentów zdarza się w Szwecji lub Francji, dlatego podróżując do któregoś z tych Państw powinieneś zaopatrzyć się w ubezpieczenie AC, które w razie utraty pojazdu zapewni Ci finansowe zadośćuczynienie.

Gdy wykupisz szeroki zakres AC, a taki najlepiej ochroni Cię podczas zagranicznych wojaży, ubezpieczenie to być może obejmie również Twój bagaż. Jeśli utracisz go w wyniku kradzieży lub wypadku drogowego, będziesz mógł liczyć na pomoc TU.

Dla własnej wygody powinieneś wykupić również assistance samochodowe. Taka polisa zapewni Ci wsparcie tłumacza lub prawnika, a także pomoc medyczną za granicą. Będziesz mógł również liczyć bezpośrednio na swojego ubezpieczyciela. W razie potrzeby zorganizuje on nocleg do czasu naprawy auta lub zadba o możliwość powrotu do domu innym środkiem transportu dla Ciebie i Twoich bliskich, jeśli poza granicami kraju bezpowrotnie utracicie samochód.

Rozbudowany pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych wcale nie musi być drogi. Wystarczy wiedzieć, jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu, a za nieduże pieniądze otrzymasz pełną ochronę, także za granicą.